Schedule

Handmade

Schedule

ALL WEEKEND

ART INSTALLATIONS FROM DE MONTFORT UNIVERSITY GRADUATES AND UNDERGRADUATES
ART INSTALLATIONS FROM L.O.V.E. ART
‘SKYLARKING’ PHOTOGRAPHY FROM LEICESTER LO-FI
‘MUSIC’ PHOTOGRAPHY FROM THE HANDMADE PHOTOGRAPHERS
‘YOURS AND MINE’ PHOTOGRAPHY FROM JACQUI BOOTH & ANDY STAFFORD

FRIDAY

O2 ACADEMY 2 (QUEENS HALL) – IN ASSOCIATION WITH LAST.FM
ASH MAMMAL – 17:15
HER NAME IS CALLA – 18:15
65DAYSOFSTATIC – 20:15
WE ARE SCIENTISTS – 22:00

SCHOLAR BAR – IN ASSOCIATION WITH FUTURE PERFECT
ESTRONS – 17:00
VITAMIN – 17:45
THE MAGIC GANG – 18:45
BLACK HONEY – 19:45
PRETTY VICIOUS – 21:15

O2 ACADEMY 3 (THE CAVE) – IN ASSOCIATION WITH DEMON MEDIA
LACURA – 17:00
FRENCH LEAVE – 18:15
RECKLESS YOUTH – 19:15
HANNAH LOU CLARK – 20:30
CHARLOTTE CARPENTER – 22:00

UNION SQUARE
SOPHIA MARSHALL – 18:45
REUBEN WISNER – 19:45
ELIZABETH CORNISH – 21:15

SATURDAY

O2 ACADEMY 2 (QUEENS HALL) – IN ASSOCIATION WITH UPSET
SPEAKING IN ITALICS – 15:15
CLEFT – 16:15
CROWS – 17:15
WEIRDS – 18:15
KAGOULE – 19:15
LONELY THE BRAVE – 20:15
DEAF HAVANA – 22:00

SCHOLAR BAR – IN ASSOCIATION WITH BIG SCARY MONSTERS AND ALCOPOP
JURASSIC POP – 15:00
HAPPY ACCIDENTS – 15:45
CASSELS – 16:45
OH BOY! – 17:45
GET INUIT – 18:45
AXES – 19:45
THE XCERTS – 21:15

O2 ACADEMY 3 (THE CAVE) – IN ASSOCIATION WITH BBC INTRODUCING
RICH LIST – 15:30
DAYFLOWER – 16:15
MICHAEL KURTZ – 17:15
WTATDR – 18:15
ARCADES – 19:15
CROSA ROSA – 20:30
CLUBS – 22:00

UNION SQUARE
PILES OF CLOTHES – 15:45
FALLERS – 16:45
SHE MAKES WAR – 17:45
HOUSE OF VERSE – 19:00
(NINJA BOB, DOUG DEANS, POETMAN, JODIE HANNIS, DAN NICHOLAS, DAN KENT, MYTHYM, MATT HELLARD, WISEASS, HIBWORD, MY SHAY, SHUTER, YAN, VELVET EXIT, MARCUS JOSEPH, DEF NINJA, HAYCHE GRIIM, NIK NAK)

THE DINER
LEICESTER FRIDGE: THE EXCHANGE COMEDY NIGHT & COMEDY AND COCKTAILS – 16:00
THE HANDMADE CINEMA – 20:15

SUNDAY

O2 ACADEMY 2 (QUEENS HALL) – IN ASSOCIATION WITH WITCHITA
HARKIN – 16:15
JOHNNY LLOYD – 17:15
BIG DEAL – 18:15
OSCAR – 19:15
LOS CAMPESINOS! – 20:15
SWIM DEEP – 22:00

SCHOLAR BAR – IN ASSOCIATION WITH THE ROBOT NEEDS HOME COLLECTIVE
NOYO MATHIS – 15:00
BEAR MAKES NINJA – 15:45
ALPHA MALE TEA PARTY – 16:45
NARCS – 17:45
WAKING AIDA – 18:45
USA NAILS – 19:45
THREE TRAPPED TIGERS – 21:15

O2 ACADEMY 3 (THE CAVE) – IN ASSOCIATION WITH GRACE PETRIE
JASMINE KENNEDY – 15:30
GRAINNE MAGUIRE – 16:15
COLOUR ME WEDNESDAY – 17:15
ROBIN INCE – 18:15
CHRIS T-T – 19:15
GRACE PETRIE – 20:15
BEANS ON TOAST – 22:00

UNION SQUARE
FIND THE RIGHT WORDS – 16:00
(BRIGITTE APHRODITE AND QUIET BOY, JEMIMA FOXRTROT, MARK GRIST, OH STANDFAST, JESS GREEN)
CAROLINE WRIGHT – 19:435
WEIKIE – 21:15

THE DINER
THE HANDMADE CINEMA 15:00 – 18:45
LEICESTER FRIDGE: CLUB SMASHING & PROPER FUNNY – 19:00